Jak zvolit správný pohon pro křídlovou bránu?

Jak zvolit správný pohon pro křídlovou bránu?
V pár bodech Vám zkusíme napovědět jak a jaký pohon pro křídlové brány si zvolit.
1. Délka křídla
Nejdůležitějším parametrem pro volbu pohonu je délka křídla brány. Výrobci obvykle uvádějí v technických údajích maximální jeho rozměr - tento parametr je nutné dodržovat. Samozřejmě, pro kratší křídla se pohon bude také hodit, pro delší určitě ne.
2. Konstrukce brány, místo montáže
Brány s dřevěnými, plechovými nebo jinými výplněmi, které tvoří vetší plochu bez mezer, budou fungovat jako plachta. Způsobené větrem zatížení pohonu mohou vest k jeho urychlenému opotřebeni nebo i mechanickému poškozeni. Před nákupem pohonu je také nutné vědět, jestli povětrnostní podmínky v místě montáže nebudou Vás nutit k volbě výkonnějšího modelu.
3. Hmotnost křídla
Nedoporučujeme řešení, kde pohon pracuje na hraně svých možností. Při jeho volbě nechejte výkonovou rezervu, a od maximální hmotnost křídla, uvedené producentem zařízeni v návodu použiti, odpočítejte cca 20%. Prodlužíte tímto život pohonu jeho součástí.
4. Intenzita používaní
Před nákupem pohonu je nutné určit, v jakých podmínkách bude pracovat. Bude to dům jednorodinný, nebo garáž a parkoviště u bytového domu. Pro jednodušší volbu je možné si to vypočítat na základě počtů cyklů otevíraní/zavíraní brány během doby. Do třiceti bude to nízká intenzita, nad, musíme si připlatit k zařízení k tomu přizpůsobenému.
5. Místo montáže na sloupku
Populární hodnota, kóta B, je vzdálenost od středu pantu brány na hranu sloupku. Tato vzdálenost je pak určující pro zvolení vhodného pohonu. I v případě, že délka a hmotnost brány budou v pořádku, vzdálenost větší než uvedena v návodu může způsobit problém při montáži a především se správnou prací pohonu.
6. Montáž svépomoci?
Pokud není to omezené v záručních podmínkách, můžete si pohon namontovat svépomoci. Samozřejmě, důležité je abyste se drželi pokynů a doporučení uvedených v montážním návodu obdrženým od výrobce.
7. Druh pohonu
Nabídka typů pohonů pro křídlové brány je opravdu široka. Nejpopulárnějším druhem jsou určitě lineární pohony. Jednoduchá a odolná konstrukce ramen se šnekovým převodem způsobila, že je to nyní nejrozšířenější druh pohonů. Je možné je použít ve většině případů a pro většinu bran, a třeba také v návaznosti na architekturu okolí – dostupnost tvarů a barev je velká. Na trhu dostupné jsou také výkonné pohony hydraulické, většinou jsou ale i dražší.
Pákové, neboli též kloubové pohony, používá se většinou v případech kde vzdálenost od středu pantů, zmiňovaná už kóta B, je příliš velká, a není možné tam namontovat lineární ramena.
Nejvyspělejším, elegantním ale i drahým řešením jsou pohony podzemí, kde např. není třeba řešit velikost sloupku.
8. Jakou značku si zvolit?
Je samozřejmě těžké si zvolit nejlepší pohon. Nyní jsou na trhu desítky prodejců, nabízející produkty, které je těžko před nákupem ohodnotit. Vyplatí se utratit o něco víc, a mít jistotu, že v případě poruchy budete mít moznost se obrátit na servis, a budete mít zajištěnou záruční a pozáruční opravu. Proto právě nabízíme a samozřejmě i doporučujeme značková řešení, ověřené během dlouholeté praxe, jako Nice, MHouse, Linea nebo Somfy.
9. Pořídit si fotobuňky?
Určitě ano! Fotobuňka umožňuje zastavení pohonu, jakmile se na jeho cestě objeví jakákoliv překážka. Mate tímto jistotu, že vaše dětí, automobil a také pohon jsou bezpečné. V případě, že pohon není vybaven fotobuňky, zastaví teprve po nárazu.
10. Signalizační maják
Sice v domácích sestavách není nezbytný, ale z hlediska bezpečnosti také by bylo dobře si ho namontovat. Maják upozorňuje kolemjdoucí a řidiče o práci pohonu. Může také upozorňovat majitele o problémech spojených s pohonem, např. intenzitou a způsobem svícení.
11. Výpadek elektřiny
Všechny současné pohony mají možnost ručního otevíraní v případě výpadku elektřiny, obvykle pomoci přibaleného klice. Bránu, která se zastavila i po návratu napětí je nutné ručně odblokovat. Alternativní moznosti je montáž nouzového napájení s vystavenými akumulátory. Ty vydrží většinou pár cyklů otevíraní/zavíraní, a pak po připojení elektřiny se budou automaticky nabíjet.