Jak zvolit správný pohon pro posuvné brány?

2018-08-16
Jak zvolit správný pohon pro posuvné brány?

Jak zvolit správný pohon pro posuvné brány?

Ve srovnání s křídlovými vraty, posuvné brány nejsou tak citlivé na povětrnostní podmínky nebo sněhové zavěje, také tady je ale je pár míst, kde je možné udělat chybu.

1. Intenzita používaní

Před nákupem pohonu je nutné určit, v jakých podmínkách bude pracovat. Bude to dům jednorodinný, nebo garáž a parkoviště u bytového domu. Pro jednodušší volbu je možné si to vypočítat na základě počtů cyklů otevíraní/zavíraní brány během doby. Do třiceti bude to nízká intenzita, nad, musíme si připlatit k zařízení k tomu přizpůsobenému.

2. Délka a hmotnost brány

Nejdůležitějším parametrem pro volbu pohonu je délka brány. Výrobci obvykle uvádějí v technických údajích maximální jeho rozměr - tento parametr je nutné dodržovat. Samozřejmě, pro tu kratší se pohon bude také hodit, pro delší určitě ne. Nedoporučujeme řešení, kde pohon pracuje na hraně svých možností. Při jeho volbě nechejte výkonovou rezervu a zvolte ho jako pro větší a 20% těžší bránu. Prodlužíte tímto život pohonu jeho součástí a zabráníte problémům v zimním období.

3. Jaký motor si zvolit?

Starší konstrukce s motory 230V často postrádají možnost nastavení rychlosti a zpomalováni před zastavením. Pracuji také hlasitěji než ty, napájené napětím 24V. Také průměrní intenzita práce motoru 24V je větší, motor 230V se ale více hodí tam, kde brány jsou těžké, ale otvírané ne tak často.

4. Ozubnice?

Na trhu jsou dostupné ozubnice plastové/nylonové a ocelové. První jsou určené pro lehké brány, práce pohonu je tišší, a problémem nebude také přimrzání. Kovové jsou oproti nim prakticky nezničitelné a hodí se pro konstrukce těžší 500 kg. Délka ozubnice by mela byt větší o cca 10% než šířka vjezdu, a mezi ozubeným kolem a ní by mela byt vůle 1-2mm.

5. Jakou značku si zvolit?

Je samozřejmě těžké si zvolit nejlepší pohon. Nyní jsou na trhu desítky prodejců, nabízející produkty, které je těžko před nákupem ohodnotit. Vyplatí se utratit o něco víc, a mít jistotu, že v případě poruchy budete mít moznost se obrátit na servis, a budete mít zajištěnou záruční a pozáruční opravu. Proto právě nabízíme a samozřejmě i doporučujeme značková řešení, ověřené během dlouholeté praxe, jako Nice, MHouse, LEW nebo Somfy.

6. Montáž svépomoci?

Pokud v záručních podmínkách není uvedeno jinak, můžete si pohon namontovat svépomoci. Samozřejmě, důležité je abyste se drželi pokynů a doporučení uvedených v montážním návodu obdrženým od výrobce.

7. Namontovat fotobuňky?

Určitě ano! Fotobuňka umožňuje zastavení pohonu, jakmile se na jeho cestě objeví jakákoliv překážka. Mate tímto jistotu, že vaše dětí, automobil a také pohon jsou bezpečné. V případě, že pohon není vybaven fotobuňky, zastaví teprve po nárazu.

8. Signalizační maják

Sice v domácích sestavách není nezbytný, ale z hlediska bezpečnosti také by bylo dobře si ho namontovat. Maják upozorňuje kolemjdoucí a řidiče o práci pohonu. Může také upozorňovat majitele o problémech spojených s pohonem, např. intenzitou a způsobem svícení.

9. Výpadek elektřiny

Všechny současné pohony mají možnost ručního otevíraní v případě výpadku elektřiny, obvykle pomoci přibaleného klice. Bránu, která se zastavila i po návratu napětí je nutné ručně odblokovat. Alternativní moznosti je montáž nouzového napájení s vystavenými akumulátory. Ty vydrží většinou pár cyklů otevíraní/zavíraní, a pak po připojení elektřiny se budou automaticky nabíjet.

NESOUHLASÍM
SOUHLASÍM, CHCI PŘEJÍT NA STRÁNKY
pixel